Esaretin Bedeli (The SHAWSHANK REDEMPTION)

Esaretin Bedeli / The Shawshank Redemption

Tim Robbins. Morgan Freeman. Ve yönetmen koltuğunda Frank Darabont. Senaryo ise Stephen King ve Frank Darabont. Bu ikiliden kötü bir film çıkar mı?

IMDB’de (internet film veri tabanı) en iyi filmler sıralamasında en üst sıradadır hep.

Tim Robbins. Filmdeki adıyla Andy Dufresne. Bankacı. Karısı ve aşığını öldürme sebebiyle hapse düşer. “Red” yani Freeman ile dost olur. Freeman’ı seslendiren Nur Subaşı’nın sesi hala kulaklarımda. Muhteşem bir dublaj.

Andy masumdur. Ama ispatlayamaz. Hak etmediği halde parmaklıklar ardında bulur kendini. Red ile yakın bir dostluk kurar.
Hapishane yaşamı zordur Andy için. Mahkumlar rahat vermez. Ama diğerlerinden farklı işleyen bir beyne sahiptir. Ve sabırlı bir ruha.
Andy önce zekasıyla hapishane müdürüyle arkadaşlık kurma yolunda adım atar. Böylece kısmen bazı güzel anlar yaşamaya şansı olur duvarlar arasında. Ve arkadaşlarına yaşatmaya.
Ama onun için yeterli değildir bu. Bu durumu avantaja çevirmenin daha farklı yolları da vardır. Üstelik bu sefer duvarlar ardında.
Andy müdürle ilişkisinde gizlice onu duvarlar ötesinde rahat bir yaşama kavuşturacak bir plan hazırlar. Amacı zengin bir Andy olarak ve Red’i de planına dahil ederek yeni bir yaşama başlamaktır.
Peki özgürlüğe giden yol nerededir? Belki bir kitabın içinde, belki de bir posterin ardında. Ama en çok azmin zaferinde. Zekanın başarısında.
Bu filmi izlemediyseniz kendinizi film izlemiş saymamalısınız.

Son sözden önce en etkilendiğim sahne… Bazıları için özgürlük her şeyken kimileri için sadece alışkanlıklar hayatın vazgeçilmezi olabiliyor. 50 yılını hapishane de geçirmiş bir ihtiyar… Brooks. Özgürlüğün kelime anlamını dahi unutmuş, bildiği tek yer olan hapishaneden salınır. Yaşayacağı yeni mekanda kendinden bir iz kazır intihar ettiği sahnede duvara… “Brooks buradaydı!”

Brooks oradaydı.

(İzleyin)

By Nigrum Reginam

Esaretin Bedeli (The SHAWSHANK REDEMPTION)” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.