Konuk yazarım Rubebant tarafından ”Gone Girl”…

Gone Girl …
David Fincher tarafından yönetilen ve aynı adı taşıyan 2012 romanından Gillian Flynn tarafından uyarlanan, 2014 ABD yapımı gerilim filmi.

Sürprizli gerilim filmlerinin senaristliğini yapan David Fincher, bu filmde aynı zamanda yönetmenlik yapmıştır. Gillian Flynn’ın romanından uyarlanan Kayıp kız, güzel kurgu, güzel oyunculuk ve sürprizlerle dolu bir tatlı gerilim filmi. David Fincher’in Oyun,yedi,dövüş klübü filmlerinde de rastladığımız sıradışı sürprizler var. Nick ve Amy’nin evlilik kararı almalarından, evliliklerinin 5. yılını kutlamalarına kadarki özet üstüne 5. yıllarında yaşananların konu
alındığı film için esasen günümüz evliliklerinde çok yaşanan ahlaki erozyonun farklı bir şekilde işlenmesi de diyebiliriz. İntikam soğuk yenen bir yemektir sözünü film boyunca düşünüyorsunuz. Yalanlar, çıkarlar, kötülükler, gerçek hayatta dozu farklı da olsa, karını asla bu kadar kızdırmayacaksın derler.

Filmin başında, ortasında ve sonunda acınan karakterler değişiyor, filmin sürprizi de bence bu …. Filmi seyrederken bazı sahnelerde oh iyi oldu dedirten ama hemen sonrasında dediğinize pişman ettiren bir filmden bahsediyoruz.
Filmde kim ne kadar haklı, kim neyi ne kadar hak etti gibi soruların yanıtları da film süresince değişkenlik gösteriyor. Bana sorarsanız muhteşem Amy gerçekten muhteşem. Ben Affleck ve Rosamund Pike oyunculukları ile senaryonun hakkını vermişler.
İnce ayrıntılar içeren filmde Punch kuklaları da güzel bir ayrıntı olmuş. Bu film seyredilir.

Filmden çarpıcı konuşmalar:
Nick: ”Ne yapacağımı çok iyi biliyordu. Bence sakin bir yerlere gidip evliliğimizi düşün dedi. Sawyer Sahili’ne gideceğimi biliyordu, beni kukla gibi oynattı.”
Amy: ”Bende ne gurur, ne şeref, ne umut, ne para bıraktı. Beni tamamen yok edene kadar sürekli benden aldı. Buna cinayet denir. Ceza suça denk olmalı.”
Tanner: ” ‘Karın intikam sanatının piri çıktı’ indirimi uygularım sana”
Andie: ”Her gün beni arayacağına söz ver, yoksa deliririm”
Margo: ”Hem yalancısın , hem karını aldatıyorsun, tıpkı babam gibisin.”
Desi: ”Yine kendin ol istiyorum sadece.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.