Sherlock

Birleşik Krallık’ın yapımıdır. Yani bir Amerikan değil İngiliz yapımıyla karşı karşıyayız. Dizi çok beğenildi. Sir Arthur Conan Doyle’un o eşsiz romanından esinlenerek ortaya çıkan dizi modern çağda geçmekte. Yani dizi 19.yüzyıl İngiltere’sinde geçmiyor. Günümüz İngiltere’sinin muntazaman yağmurlu, karanlık, soğuk Londra’sını izlemekteyiz. Yağmuruyla ünlü bir şehir. Doğru mekan, oyuncu, kostumler… Senaryoya fazlasıyla olumlu katkısı olan ek noktalar.

Başrol dedektifimiz Sherlock’un oyunculuğu bana göre iddialı. Zeki, yerinde duramayan, hareketli bir karakter sergiliyor. Abartılı gelebilir ama bence yadırgamıyorsunuz.

Burada bir başka diziye gönderme yapacağım; Elementary. Bu dizinin de başkahramanı yani başrol oyuncusu yine Sherlock adıyla dizide yer almaktadır. Benim çok severek izlediğim bu Elementary dizisi de yine bir polisiye dram dizisidir. Bu ise Amerikan yapımıdır. Başrollerinde Jonny Lee Miller (dizideki ismi Sherlock Holmes’tür) ve Lucy Liu eşsiz oyunculuklarıyla dizide boy göstermektedirler. Dizi günümüz Amerika’sında geçmektedir. Ben çok severek izlemekteyim.

Bu iki kaliteli yapımı da zevkle tavsiye ederim.

By Nigrum Reginam

Sherlock” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.