THELMA ve LOUISE

Thelma & Louise.

Geena Davis. Susan Sarandon. Brad Pitt.

Geena; Thelma. Susan ise Louise. Kaçış. Büyük kanyonda son.

Kadın dayanışmasıyla başlayan bir kaçış süreci. Film boyunca iki kadının üstü açık o efsane arabalarıyla kaçışını izliyoruz. Peşlerinde polis. Yol filmi duraklarıyla birlikte. O duraklardan birinde Pitt sahneye girer filmin heyecanını katlar.

Temelde basit bir yapım olarak algılanabilir. Hakkını yediremeyeceğim. Bir yol, cinayet, kaçış filmi işte dedirtmeyeceğim.

Hiç feminisit düşüncelere sahip olmadım. Sadece cinsiyetlerin ayrımına karşıyım diyelim özetle bir cinsin gücüne ve hakimiyetine. Bu nedenle kendine has duruşu olan, kendini ezdirmeyen güçlü kadınları sevmiş ve takdir etmişimdir hep. Bende onlardan biri oldum hep. Tavrım oldu bana özgü.

Bu yüzden bu filme, senaryosuna, Thelme ve Louise’e hayran oldum. Yine bir son sahne filmi. Kilit bir sahne. Sürücü koltuğunda Louise. Birbirlerine bakarlar gözleriyle anlaşırlar ve işte o hafızalardan silinmeyecek büyük kanyondaki son sahne gelir.

Dedektifler ardlarından bakakalır.

Onlar iki özgür ruhlu kadın. Parmaklıkların ardı onlara göre değil. Evet belki hayat onlara istediğini vermedi ama onlarda onlara yazılan kadere boyun eğecek kadar güçsüz değillerdi.

Mutlaka izleyiniz.

By Nigrum Reginam

THELMA ve LOUISE” hakkında 3 yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.